Technologie
Sítotisk
U sítotisku se jedná o průtiskový způsob tisku, což znamená, že barva, pomocí níž se tiskne, je protlačována skrz tiskovou formu. Barva se přitom protlačí pouze v místech, kde má být na potiskovaném substrátu nanesena, v ostatních místech se barva skrz formu nedostane. Jak toho je možné dosáhnout? Celkem jednoduše. Jako forma totiž slouží jemná tkanina nebo textilie, která je pevně upnuta v sítotiskovém rámu. Místa, která nemají na formě tisknout, jsou vyplněna krycí vrstvou, otvory v tkanině v místě tisku jsou pak volné.
Vytváření obrazu na tiskové formě je také poměrně jednoduché. Nejprve se na tiskovou formu – síto nanese řídká hmota, z níž se posléze stává krycí vrstva. Poté se na síto přiloží filmový výtažek, a dojde k osvícení formy. Tam, kde dojde k jejímu osvícení, krycí vrstva ztuhne; v místech tisku, která jsou překryta obrazem na filmovém výtažku, pak ke ztuhnutí nedojde. Takto osvícené síto se vymyje, čím se hmota z tisknoucích míst vyplaví, a my máme připravené síto k tisku.
Je nutné vědět, že pro každou tiskovou barvu je třeba připravit jedno síto a pochopitelně také jeden filmový výtažek. Velmi často se přitom nepoužívá pouze čtyř barev CMYK, jako je tomu u ofsetového tisku, ale aplikují se různé barvy přímé.
Flexotisk
Flexotisk se řadí mezi tiskové techniky využívající tzv. tisk z výšky, což znamená, že tiskové body jsou na formě vyvýšeny oproti místům netisknoucím. Pro snazší představu je možné přirovnat tuto tiskovou technologii k razítku, kde je barva nanesena také pouze na místa, která mají tisknout. Ta pak přicházejí do kontaktu se samotným potiskovaným materiálem.
Takto zjednodušeně lze popsat flexotisk, i když je nutné poznamenat, že tato technologie je dnes přece jen o něco složitější. Tisková barva je pak přenášena na povrch gumového válce či štočku pomocí soustavy válců (nejčastěji tří), z nichž nejdůležitějším je tzv. válec rastrový, označovaný též jako válec aniloxový. Jde o válec, který má ve svém povrchu geometricky definovanou soustavu malých jamek (cel), do nichž je nabírána tisková barva. Přebytečné množství barvy na povrchu tohoto válce je opětovně otíráno, čímž je zajištěno přenesení přesně definovaného množství barvy na tiskovou formu.
Digitální tisk
V dnešní době nejrychleji se rozvíjející technologie, která je zároveň nejmladší u nás ve firmě. Za digitální tisk můžeme v podstatě považovat, každý přenos motivu na potiskovaný materiál, který je realizován přímo z počítače na tiskové zařízení a není potřeba žádná další šablona, kovolist, síťka, apod. pro přenos. V podstatě, každá stolní tiskárna ať už barevná nebo černobílá spadá do kategorie digitálního tisku. My bychom vám chtěli představit jiné stroje s podstatně vyšší pořizovací hodnotou, vyšším výkonem a hlavně kvalitou tisku.
Tamponový tisk
Technologie, která se využívá k potisku reklamních předmětů, tlačítek, hrnků, apod. Principielně je to tisk razítkem, avšak motiv se fotocestou nasvítí na klišé a potiskovaný předmět se přenáší z klišé hladkou gumou.
Řezaná reklama
Řezanou reklamou rozumíme výrobu reklamy pomocí řezacího plotteru. Principielně je to jednoduché zařízení, které funguje jako souřadnicový zapisovač, avšak místo tužky má vložen řezací nůž, který vyřezává požadovaný motiv – text do samolepící folie. Ta se po vyseparování přebytečného materiálu přenese pomocí přenašecí folie na objekt, který má být reklamou pojednaný. Samotné zařízení je ovšem podstatně složitější. Touto technologií se převážně vyrábí polepy na auta, lodě, letadla, apod.